Zdražení alkoholu a cigaret: Kalousek kritizuje plán Schillerové

Denní tisk

„Tabákové výrobky se staly kvůli zvýšení životní úrovně dostupnější. Vláda bude prosazovat taková opatření, která budou bojovat se závislostí,“ uvedla ve středu při debatě nad zákonem strážkyně kasy Schillerová.
Daňový balíček, který je nyní ve Sněmovně ve druhém čtení, by od prvního ledna zvyšoval spotřební daně z cigaret a tabáku o desetinu a o 13 procent by zvyšoval spotřební daň z lihu. Krabička kuřiva by zdražila až o 13 korun. Nově by také museli lidé zdaňovat výhru nad 100 tisíc korun.
Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek míní, že to není boj státu o závislosti ale boj o odtok peněz do kasy | Blesk

Opozice a někteří odborníci ale vládu kritizují, že vyšší ceny za lihoviny a tabák k potlačení závislostí nepovede. „Není to snaha o boj se závislostí, ale o snahu naplnit státní kasu. Nejnebezpečnější hazardní hry v zákonu nejsou a návrh rozpočtového výboru zákon doplňuje lépe než ministryně,“ obul se do Schillerové Miroslav Kalousek (TOP 09).
Zdanění čeká zřejmě i výhry nad milion
Poslanci rozpočtového výboru chtějí zabránit návrhu vlády, podle nějž by lidé museli nově zdaňovat výhry nad 100 tisíc korun. Ve výboru získal podporu návrh šéfky výboru Miloslavy Vostré z KSČM, aby se zdaňovaly až výhry nad milion korun.

Krabička cigaret by od ledna mohla zdražit až o 13 korun | Reuters

V Česku je 100 tisíc závislých, kteří ročně utopí 224 miliard v sázkách, hazardních hrách i automatech. Aspoň tak hovoří čísla za rok 2017.
„V ČR se účastní hazardních her včetně loterií 48 procent mužů a 34 procent žen. Sazku nebo los pak využívá 22 procent mužů a pět procent žen,“ uvedla už dříve pro Blesk Zprávy adiktoložka Monika Plocová a dodala, že kurzové sázky jdou do popředí a roste počet patologického hráčství, které má všechny příznaky závislosti a cena takhle závislého člověka neodradí.
„Tvrdý hazard pomalu mizí, vyšší daň ale hráče neodradí a dopad bude nulový. Výše daní je hra státu o vyšší výběr a potenciálně může způsobit některé přesuny uvnitř hazardního trhu. Hráči budou hrát dál,“ vyjádřil se pro Blesk Zprávy ředitel společnosti Transparency International David Ondračka, který spolu se společností Občané proti hazardu zpracovává analýzu vývoje hazardního prostředí v ČR.

Schillerová se obává i černého trhu
Schillerová zmínila během projevu ve Sněmovně i obavu z černého trhu, podle ní je ale na příslušných orgánech, aby takové praktiky hlídali. Doplňuje také, že má plnou podporu ministerstva zdravotnictví.
„Jsem moc rád, že ministerstvo financí vyslyšelo naše volání. Podle poslední zprávy OECD z července 2018 jsou spotřební daně z alkoholu a tabáku v České republice stále nízké. Vyšší daně mohou nejen zvýšit příjmy, ale také motivovat spotřebitele ke snížení spotřeby, a tím omezit související zdravotní problémy,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).