IKEA vylepšuje svou aplikaci, v rozšířené realitě můžete jejím nábytkem vybavit celý pokoj

Denní tisk

Švédská nábytkářská firma IKEA nabízí již od roku 2013 ve své mobilní aplikaci možnost promítnout si vybraný nábytek v rozšířené realitě. Zákazníci si tak mohou vyzkoušet, zda se jim například zelená sedačka hodí do obýváku a jestli se vejde na zvolené místo.

Tato funkce je často označována za jeden z nejlepších způsobů využití rozšířené reality v praktickém životě. Přesto měla jedno poměrně zásadní omezení: ačkoli nabízela přes dva tisíce produktů různých barevných kombinací, vždy bylo možné promítat jen jeden z nich.
Vybavte si celý pokoj
Zákazníci, kteří nemají čas nebo je nebaví procházet nekonečným bludištěm obchodů IKEA, si mohou díky mobilní aplikaci vybrat vše potřebné v pohodlí domova. Z katalogu zvolí příslušný kus nábytku a na obrazovce svého smartphonu ho umístí do prostoru v místnosti. Následně mohou vybraný nábytek obhlížet z všemožných stran a vzdálenosti.

V nové verzi programu lze v prostoru rozmístit více položek najednou – ať už se jedná o skříně, stoly, poličky nebo dekorační předměty. Doslova si tak můžete nábytkem této značky vybavit celý pokoj, a ještě před nákupem posoudit, zda spolu jednotlivé produkty ladí.
Nová verze aplikace IKEA Place je zatím dostupná pouze pro chytré telefony s operačním systémem iOS. Na Android přijde na řadu později – údajně „v blízké budoucnosti“. Kromě možnosti vyzkoušet více kusů nábytku současně nabízí i další novinky, jako je informační kanál zobrazující „spravované sbírky a oznámení o produktech“ či seznam přání, díky kterému si zapamatujete, co jste chtěli koupit.
Rozšířená realita v akci
Jistě bude zajímavé sledovat, s čím přijde švédský výrobce nábytku v budoucnosti. Server Gizmodo, který o nové verzi aplikace informoval, navrhuje například interaktivní návody k montáži. Ty by byly jistě srozumitelnější než stávající tištěné černobílé ilustrace.

IKEA Place je k dispozici pro iOS i pro Android zdarma. Instalační balíček pro telefony Apple je velký 261 MB, v případě Androidu pak 46 MB. Na iOS se u uživatelů setkává s velmi kladnou odezvou – průměrná známka je 4,7 z 5 možných. Na Androidu je hodnocena slabší známkou 3,1.